V provom rade, musím priznať, že sa nejedná o myšlienku z mojej hlavy. Aj keď by som bol veľmi rád keby to bol ten prípad, verím, že to je spôsob myslienia, ktorý otvára dvere kamkoľvek. Seriózne.

Pôvodný koncept som upravil na naše pomery a skúsil pretlačiť v práci, no nestretlo sa to z pochopením, takže to s kľudným svedomím popíšem tu, možno to niekoho zaujme a aj to využije:

Východisko

Predstavme si, že naša spoločnosť ponúka nejakú službu. Nie je na trhu jediná (ako to vo väčšine prípadov býva) no má najlepšie podmienky. V ideálnom svete by všetci zákazníci prišli na našu stránku, videli by veľký nápis Najlepšie podmienky na trhu! ďalej by nerozmýšľali a produkt by si kúpili.

My ale nežijeme v idálanom svete. A na internete zásadne nikto ničomu neverí. Špeciálne keď to napíše nejaká spoločnosť.

Čo teda zákazník urobí? Povie si, no jasne, tomu budem tak veriť, a stratí sa. Otvorí si google a začne prechádzať prezentácie konkurenčných spoločností. Keďže sme v dnešnej dobe zaplavení myriádou informácií a naša pamäť sa v online svete skracuje je veľká šanca, že zákazník sa na našu stránku nevráti. Aj keď tie podmienky máme skutočne najlepšie. A toplatí 2x v prípade, že to čo tvrdíme nie je pravda a konkurencia dokáže ponúknuť niečo výhodnejšie.

Riešenie

Nikto nedokáže poskytnúť plný servis pre 100% zákaznikov. Nie každý hľadá najnižšiu cenu, nie každý hľadá najvyššiu kvalitu. Firmy sa preto špecializujú, snažia sa nájsť to najlepšie čo dokážu poskytnúť a na tom si vystavať živobytie. Ak je firma dostatočne šťastná nato, aby takúto ponuku vytvorila, ostáva jej len posledná, najťažšia vec, presvedčiť zákazníka, že to tak skutočne je.

Máme teda najlepší produkt, máme konkurenciu, ktorá je na tom horšie ale aj tak sa u nej každý zastaví. A máme konkurenciu, ktorá vie niektoré veci lešie a klient sa k nej skr či neskôr aj tak dostane. Môj návrh teda je:

Pri našej najlepšej veci ponúknuť užívateľovi porovnanie s konkurenciou. Reálne porovanie, žiadne vygenerované čísla, žiaden marketingový ťah. Totálna transparentnosť.

V momente zaškrtnutia jednotlivých políčok a kliknutí na “porovnaj” sa otvoria 1-4 nové okná (nie taby, nie priamo v tejto stránke, nové okná) s konkrétnymi odkazmi na ponuky konkurencie. Čím presnejšie cielené, tým lepšie.

Klient dané spoločnosti pozná, vie, že ponúkajú rovnakú službu a pri tomto porovnaní nemá dôvod neveriť a som presvedčený, že si danú službu kúpi.

Implikácie

1. PR stunt – Nemyslím, že si to už niekto na československom trhu kedy dovolil. Verejne proklamovať takúto mieru transparentnosti musí zaručene pritiahnuť médiá. A zadarmo!

2. Psychologický efekt– spoločnosť, čo nemá problém na svojich stránkach zverejňovať aj ponuky konkurencie asi nemá čo skrývať, teda od nej nakúpim, teda k nej začnem chovať dôveru.

3. Dlhodobý psychologický efekt– firma známa takouto transaprentnosťou bude dlhodobo vnímaná ako dôveryhodná, aj keď už nato napr. nebude dôvod. To isté čo sa stalo s autami Volvo. Nie je to pekné, nikto to nemusí zneužiť no je to fakt.

4.  Čerešnička– toto je podľa mňa v našom regióne nerealizovateľné, no firma, ktorá to v USA ako prvá aplikovala (nespomeniem si) bla schopná kliky na stránky konkurencie konkurencii PREDAŤ! To znamená, že zarobili na obchodoch a zarobili aj keď si klient v konečnom dôsledku vybral konkurenciu.

Záver

Nech. To. Preboha. Niekto. Skúsi.

Categories: DesignStartups

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × four =