Nedávno som sa sťahoval.

Na moje nemilé prekvapenie mi bolo povedané, že v dome bývajú väčšinou starší ľudia, o internet nie je veľmi záujem a jediné, čo sa tam dá akútne zabezpečiť je ADSL od O2. Prenajímateľ ma ubezpečil, že sa momentálne vyjednáva s lepšou spoločnosťou a že v dohľadnej dobe nám tam zavedú normálny kábel. A ešte mi k tomu preplatí náklady na inštaláciu.

Tak ok, chvíľu to vydržím.

Sadol som si teda za počítač (v práci, keďže doma internetu niet), otvoril som stránku O2 a prešiel do eshopu. A tam to začalo:

1. Modem
V eshope neexistuje možnosť si internet objednať bez modemu. Alebo som ju aspoň ja nenašiel. Bral som to tým pádom za fakt a ďalej neriešil. Teda až do momentu kedy mi včera kamarát, ktorý má internet tiež od O2 nepovedal, že to nie je pravda, že si môžem zabezpečiť aj vlastný modem. A za podstatne menej než 1000 Kč, ktoré nchcú oni v eshope.

2. Občan ČR
Vyplnil som teda základný balíček, adresu, dostupnosť bola v pohode. Potom som sa prepracoval k osobným údajom kde mi formulár pre zmenu zahlásil, že ak nie som občanom ČR tak musím ísť na pobočku. Skutočne neverím, že to nejde. X krát som objednával služby od všemožných operátorov a nikdy to nebolo potrebné. Ale čo už, tak ideme na pobočku.

3. Pobočka O2
Prvý pokus som mal v ten istý deň po práci, cca o 18.30. Po 10 minútach som to v tej fronte, ktorá sa ťahala cez celú predajňu (otvorené dve okeinka zo štyrochä vzdal. Na druhý deň som prezmenu skúsil variantu okolo 14:00, ľudia sú už po obedoch a všade je spravidla o niečo prázdnejšie. Na radu som sa teda dostal už po 15 minútach. Slečna, Slovenka, sa celý čas tvárila ako keby mi nerozumela. Z nejakého nepochopitelného dôvodu sa ma tri krát spýtala na telefón, tri krát na email. Stále dookola. To, čo by som normálne v eshope vyriešil za pár minút trvalo na pobočke neuveriteľných 40!

4. Inštalácia
Technika som mal dohodnutého na utorok večer, nech nemusím zbytočne odchádzať z práce. Ozval sa v utorok tesne po obede s tým, že je v blízkosti, či by to náhodou nešlo teraz. Najprv som povedal nie, potom mi ale došlo, že aspoň nebudem musiet večer sediet od avizovanej 17.15 do 19.15 na zadku a čakať na technika. Dohodli sme sa, došiel v stanovený čas, zapojil zástrčku. Tak som sa spýtal, že kde je modem, a on že modem príde v samoinštalačnom balíčku. Nejak sa mi marilo, že v piatok došiel nejaký email, ktorý to spomínal, no pravdaže som to neriešil a nechal tak. Nie veľmi príjemný bol potom ten malý infarkt keď som zistil, že mi ho posielajú na adresu môjho trvalého bydliska. Teda miesto Vinohrad nejakých 700 km na východné Slovensko. Doteraz mi nie je zrejmé, či to bola len systémová chyba alebo tej spomalenej slečne na predajni nedošlo, že keď chcem inštaláciu internetu asi 10 minút pešky od jej pobočky skutočne nebude dobrý nápad to posielať do inej krajiny!

Niekto ma niekde musí mať veľmi rád, keďže sa mi našťastie podarilo zásielku ešte v Prahe zachytiť a presmerovať na miesto kam mal v skutočnosti ísť. A slúžiť.

Veľmi by ma ale zaujímalo, čo by sa dialo keby som to nestihol a balíček by odišiel. Predpokladám, že by bol do ruky a tým pádom by ho na Slovensku za mňa nikto nevyzdvihol. To znamená, že by sa tam nejakých 16 dní plácal a potom by ho poslali naspäť. Zároveň, ako by reagovali (po pol hodine čakania) v 02? Poslali by mi nový modem a počkali by si mesiac kým by sa pôvodná zásielka vrátila? Povedali by mi, že mám počkať. Vystornovali by mi zmluvu a prepísali tak aby som bol schopný si ho zabezpečiť sám?

To sa už našťastie nikdy nedozviem, keďže na tú pobočku už nikdy nevstúpim.

Neviem, či to bolo len zlé načasovanie, ale toľko komplikácií pre jednu pomalú, drahú a zastaralú technológiu nestojí zato.

Categories: UX, CX, SX

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ten − 6 =